День соборності 2025: дата, історія, символи та традиції державного свята.

Головне свято України: День соборності 2025
З'єднуючи серця, ми відзначаємо важливість єдності та свободи нашої нації.

Коли День Соборності України 2025

Традиційно День Соборності України святкується 22 січня. Це свято символізує єдність українських земель і нагадує про важливу історичну подію - проголошення Акта Злуки між Українською Народною Республікою (УНР) та Західноукраїнською Народною Республікою (ЗУНР).

У 2025 році відзначення цього дня буде проводитись за обмежень через безпекову ситуацію в країні, проте українці знову виявлять своє прагнення до єднання.

День Соборності - історія свята

Більше 100 років тому дві українські республіки - УНР та ЗУНР - стали однією державою.

22 січня 1919 року було оголошено про злуку УНР та ЗУНР і утворилася суверенна об'єднана Українська Держава.

Ця подія відбулася на Софійському майдані у Києві. У Акті проголошено соборність різних частин України: Придніпрянської частини, Буковини, Закарпаття та Галичини. З того часу утворилася єдина незалежна УНР, а український народ об'єднався для захисту своєї Батьківщини.

Під час радянського режиму проголошення незалежності УНР та Дня Соборності не відзначалися. Всі українські свята були витіснені з суспільного дискурсу з приходом радянської влади. Вспомини про об'єднання УНР та ЗУНР зберігали мешканці заходу України та українська політична еміграція в Західній Європі та США. У ці дні 22 січня там проводились урочистості до Дня незалежності та соборності Української держави.

Традиції та символи Дня Соборності

Основна традиція Дня Соборності - це живий ланцюг, що символізує об'єднання українських земель та державну єдність. Ця традиція почалася у 1990 році, коли живий ланцюг простягнувся від Києва до Львова, Івано-Франківська, Стрия, Тернополя, Житомира та Рівного.

Яку пісню вважають символом соборності України

Однією з культурних символів є пісня "За Україну", яка стала виразником ідеї соборності. Ця пісня на основі віршів українського поета Миколи Вороного, опублікованих наприкінці 1917 року. Швидко поширюється серед січових стрільців, і до кінця року її співає українське військо не лише в Галичині, але і по всій Україні.

Цього року, як і раніше, святкові заходи проводитимуться з дотриманням безпекових обмежень. Влада закликає українців брати участь у заходах відповідально, зокрема, дистанційно долучатися до онлайн-трансляцій урочистостей.


Читайте також

Реклама