Фотоапарати, мотоцикли, магнітофони... Історик розповів, яку техніку отримали українців завдяки репараціям після Другої світової.

Фотоапарати, мотоцикли, магнітофони - репарації після Другої світової
Фотоапарати, мотоцикли, магнітофони - репарації після Другої світової

Українська техніка з Німеччини: вплив репарацій

Історик Андрій Кудряченко пояснив, які технології після Другої світової війни потрапили до України через репарації. Як відомо, як Захід, так і СРСР отримали доступ до німецьких інженерів та передових технологій, включаючи військові.

Німеччина була першою країною, що розробила крилаті ракети ФАУ, які вразили Лондон. Сергій Корольов особисто вивчав німецькі ракетні центри та привіз обладнання і документацію для радянської ракетної програми, - розповів Кудряченко.

На базі ФАУ-2 у 1949 році під керівництвом Корольова було створено першу радянську бойову балістичну ракету Р-1. Дніпропетровський завод виготовив ракету, а пізніше було створено конструкторське бюро "Південне". Це бюро розробило перші радянські міжконтинентальні ракети для ядерних сил СРСР.

Німецькі технології також вплинули на промисловість Києва. Мотозавод, де випускали мотоцикли К1-Б "Киянин", був побудований на німецькому обладнанні. Крім того, фотоапарати "Київ" були схожі на німецькі камери Zeiss Contax.

Перевезення німецьких технологій до заводу "Арсенал" у Києві дозволило Україні стати виробником оптичних та оптико-електронних приладів. Ці розробки використовувались військовою авіацією та космічною програмою СРСР. Фотоапаратура з "Арсеналу" використовувалась для зйомок у відкритому космосі та на борту радянських космічних кораблів.

Репарації після війни забезпечили Україні не лише техніку, але й знамениті півонії, які стали візитною карткою Національного ботанічного саду ім. Миколи Гришка та популярним місцем відпочинку киян у травні.

Німецькі технології, що потрапили до України через репарації, мали значний вплив на промисловий розвиток та військову сферу країни.


Читайте також

Реклама