Лев XIV. Досьє на нового Папу Римського.


Папа Лев XIV: вибір та перші кроки
8 травня, о 18.08 за Римом із комина Сікстинської каплиці пішов білий дим. Четвертий раунд голосування, яке розпочалося днем раніше, видав фінальний результат. 267-й Папа був обраний. Однак щодо особи понтифіка миряни мусили перебувати у невіданні ще певний час.
Адже Папу мали запитати, чи приймає він своє обрання. І якщо так, то яке ім’я бажає взяти. Ці дані фіксували на папері, як велить звичай. Потім понтифік йшов з Сікстинської каплиці до так званої «Кімнати сліз» і перевдягався там у білу папську сутану. Цікавий факт: нове вбрання для Папи готували заздалегідь у трьох різних розмірах.
Що відомо про нового Папу?
Роберту Прево – 69 років. Він народився 14 вересня 1955 року в Чикаго. Його батько – ветеран ВМС США – брав участь у Другій світовій війні, а потім працював шкільним адміністратором. Від батьків Прево успадкував французьке та італійське коріння.
Він – куріальний кардинал, тобто голова однієї з конгрегацій Римської курії.
Папа Лев XIV також має за плечима тривалу апостольську службу в Перу. Це – загальні відомості, а тепер трохи подробиць.
Прево завершив середню освіту у малій семінарії Ордену Святого Августина у 1973 році. А потім в університеті Вілланова вивчав математику і отримав диплом бакалавра з цієї дисципліни. Другий його диплом – це отримана ним ступінь магістра богослов'я у Католицькому богословському союзі в Чикаго.
Спадок Франциска
Про Роберта Прево відомо те, що він підтримував позицію Папи Франциска відносно допущення розлучених і повторно одружених католиків до Святого Причастя. І висловив стриману підтримку ініціативі Франциска дозволити священникам благословляти одностатеві пари.
Польське радіо повідомляє, що новий понтифік відомий своєю поміркованістю, дипломатичністю і глибоким розумінням питань, що торкаються латиноамериканської церкви. Він також є людиною з прекрасною канонічною та адміністративною підготовкою. Напередодні конклаву Прево називали «компромісним кандидатом» на папський престол.
Новий Папа відданий ідеям соціальної справедливості і готовий продовжувати справу покійного Франциска.
У своєму зверненні до вірних Лев XIV виклав своє бачення Католицької церкви як такої, що «будує мости» та веде діалог.
Зробити світ great again?
Те, що Прево так багато часу провів у Латинській Америці, робить його радше універсальним, аніж американським кандидатом. Проте візит до Ватикану віцепрезидента США Джей Ді Венса за день до смерті Папи Франциска змушує подивитися на обрання Прево під іншим кутом зору. Сполучені Штати давно хотіли бачити на Святому Престолі американця.
Президент США Дональд Трамп навіть заявляв, що й сам хотів би бути Папою, уточнюючи, що тоді він, щоправда, не зміг би одружитися. Йому навіть довелося згодом відхрещуватися від згенерованого за допомогою ШІ зображення, де на Трампі була папська тіара.
А от сенатор-республіканець Ліндсі Грем підтримав таку гру, заявивши: «Я б попросив папський конклав і католицьких вірян бути неупередженими до цієї можливості! Перше поєднання Папи Римського та президента США має багато переваг. Стежимо за білим димом… Трамп MXXXVIII!».
Та як би ми зараз не оцінювали ймовірний вплив адміністрації Білого дому на вибори у Ватикані, не слід забувати, що Папа Франциск виступав різким критиком деяких ініціатив Трампа. Наприклад, він засуджував його політику депортації, називаючи її несправедливою та негуманною. І закликав католиків активно протистояти антиіммігрантським наративам, які поширюються в суспільстві.
Раніше, у 2016 році, під час першої президентської кампанії Трампа, Франциск навіть називав його «не християнином». Роберт Прево, можливо, уникатиме таких різких суджень, але також ставитиметься до адміністрації Білого дому критично. Принаймні, більш природно очікувати його лояльності до спадку покійного Франциска, аніж до прожектів Білого дому.
А для України найбільш значимим є, звісно, ставлення новообраного Папи до російсько-української війни. І тут надію дає миротворча діяльність Прево рамках дипломатії Ватикану. Те, що Лев XIV брав у ній участь, свідчить про його підтримку зусиль для встановлення миру в Україні. А це так само продовжує лінію його попередника Франциска.
Висновок
Обрання Роберта Прево на посаду Папи Лева XIV відбулося під знаком компромісу та невідомих обставин. Важливими відзначеннями для нового понтифіка є його спадок від покійного Франциска, його лояльність до соціальної справедливості та глибоке розуміння питань, пов'язаних з латиноамериканською церквою. Папа Лев XIV вже виступив перед людьми з першим посланням, в якому закликав до миру та осмислення своєї ролі в Католицькій церкві. Подальші дії нового Папи можуть суттєво вплинути на міжнародну політику та розроблення соціальних та духовних питань.
Наталія Лебідь, «Главком»
Читайте також
- Трамп закликав до негайного 30-денного перемир'я та пригрозив Росії новими санкціями
- «Нехай буде мир». Перша заява нового Папи Римського Лева XIV (відео)
- Трамп привітав першого в історії американського Папу Римського