День Збройних Сил України: історія та традиції свята.

Емблема Дня Збройних Сил України
Емблема Дня Збройних Сил України

У п'ятницю, 6 грудня 2024 року, в Україні відзначатиметься День Збройних сил. Це свято має особливе значення, оскільки українські воїни щодня захищають нашу землю від російських окупантів.

День Збройних сил України був заснований після ухвалення Закону "Про Збройні сили України" у 1991 році. 6 грудня 1991 року було визначено як символічна дата для цього свята.

Історія свята

День Збройних Сил України збігається зі початком Першого зимового походу армії Української Народної Республіки.

Перший зимовий похід - це похід армії УНР ворогові тилами червоної та добровольчої армій з 6 грудня 1919 року по 6 травня 1920 року.

Головною метою Зимового походу було збереження присутності української армії на українській території шляхом партизанських дій. Парламент встановив окрему нагороду - "Залізний хрест за зимовий похід і бої", який був присуджений Армії УНР.

6 грудня 1991 року, коли Україна стала незалежною, були прийняті закони "Про оборону України" і "Про Збройні сили України", що зберігали бойові традиції Армії УНР. Того ж дня був затверджений текст Військової присяги.

Традиції Дня Збройних сил України

У День Збройних сил України проводяться урочисті заходи в усіх військових частинах та гарнізонах. Головною подією святкування є урочисте підняття державного прапора та нагородження військовослужбовців за досягнення та відданість службі.

У Центральний день Збройних сил України нагороджують військовослужбовців, які зробили значний внесок у розвиток Збройних сил, досягли високих результатів у службі або проявили героїзм і відвагу у бою.

Сучасні військові України продовжують традиції козаків, армії УНР, Вільного козацтва, Галицької та УПА.

Сучасні Збройні Сили України

За Конституцією, Збройні сили відповідають за оборону країни, її територіальну цілісність, суверенітет і недоторканність. У ЗСУ є три основних види: Сухопутні війська, Повітряні сили та Військово-морські сили.

Наймолодшим видом Збройних сил є Сили територіальної оборони, які були створені згідно з законом "Про основи національного спротиву" з 1 січня 2022 року. Ці сили мали на меті забезпечити оборону країни. Вони зіграли важливу роль в ході воєнного конфлікту з Росією, залучивши понад 100 тисяч добровольців.

Окрім Сил територіальної оборони, в ЗСУ є інші роди військ, які також брали участь в бойових діях на сході України.

Кожен вид Збройних сил має свій професійний святковий день, але День Збройних сил України об'єднує всіх військовослужбовців країни.

З 2009 року також присуджується премія імені Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва.

До повномасштабного вторгнення РФ, цей день відзначався урочистою церемонією покладання квітів до могили Невідомого солдата, концертами та виставками військової техніки у різних містах.


Читайте також

Реклама